Bolesti crijeva
HemoroidiŠuljevi ili hemoroidi prava su napast za ljude, posebno za muškarce srednje dobi. Bolest se očituje u obliku čvorića na proširenim venama na izlasku debeloga crijeva, tj. u analnom otvoru. Postoje unutrašnji i vanjski čvorići. Oni su mekani i bezbolni sve dok se ne upale. U većini slučajeva bolest nastaje pogrešnim načinom življenja i lošom ishranom. Bolest pogađa ljude koji uglavnom sjede i malo se kreću, a jedu malo voća i povrća.
Liječenje
Sastav čaja:
40 g stabljike zlatice s kamena
40 g cvjetova i listova petrovca velikog
40 g hrastove kore (donje bijele)
40 g listova i cvjetova vrijeska -plavoga cvijeta
20 g listova bršljana
20 g stabljike ive trave
Pripremanje i primjena čaja:
Trave usitniti i smiješati. I 1 litru proključale vode staviti 10 g mješavine, kuhati poklopljeno 1 minutu i ohladiti poklopljeno. Hladan čaj preliti u bocu i piti 3 puta dnevno po 1 dl prije i 1 /2 dl poslije jela. Poslije napitaka prije jela, uzima se srednja žlica meda, a poslije napitaka nakon jela, uzima se srednja žlica rafiniranog ili filtriranog maslinovog ulja. Poslije napitaka koji se uzimaju između jela, ne uzima se ništa. Hranu pripremati na običnom biljnom ulju, jako raskuhati (sa što više raskuhanog zelja), ne zaprživati - ulje se ulijeva u vodu
Oboljenje žlijezde prostate
Prostata je muška spolna žlijezda s vanjskom sekrecijom. Nalazi se ispod mokraćnog mjehura, ispred rektuma, krajnjeg dijela debelog crijeva. Kroz prostatu prolazi mokraćna cijev. U mlađim godinama prostata uglavnom obolijeva od akutne i kronične upale, uzrokovane ka-pavcem (gonorejom). U šestom desetljeću života prostata se postupno povećava (hipertrofija ili adenom) što stvara poteškoće kad se mokri i vrši intimni snošaj. Akutna upala žlijezde prostate javlja se uz bolove, oteklinu, često mokrenje i povišenu temperaturu. Kronična upala prostate (kronični prostatitis) javlja se bez
Liječenje
Za sva oboljenja prostate, (isklju-čivši maligna oboljenja), koristi se sljedeći lijek. Sastav čaj:
70 g alpske ruže
40 g cvjetova i listova kuniće
40 g nastrugane hrastove kore (što mlađe)
30 g mladih hrastovih listova
20 g listova pelina planinskoga
20 g šparoge
U nedostatku alpske ruže može se koristiti poludivlja ruža penjačica, s time da se uzima dvostruka količina. Dakle: 140 g cvjetova stabljike i listova. Šparogu ubrati prije nego što se oblikuju igličasti dijelovi.
Pripremanje i primjena čaja:
Trave usitniti i smiješati. U 1/ 2 litru hladne vode preko noći namočiti 10 mješavine trava.
Ujutro kuhati na tihoj vatri, da ključa poklopljeno 2 minute. Nakon što se čaj ohladi, procijediti ga u tamnu bocu i piti umjesto vode prije i poslije jela. Dnevno popiti svu pripremljenu količinu čaja. Ako se ne popije u jedan dan, preostali količinu popiti slijedeći dan. Svaki dan u hranu je potrebno stavljati 3 puta po 1 jušnu žlicu maslinova ulja. Kad se liječi prostata valja gledati da stolica bude što mekanija te da ne dolazi do upala mjehura, mokraćnih putova i bubrega. Križa masirati rakijom lozovačom (jačine 40 vol. %) pomiješanu s ilovačom. Glinu vaditi što dublje iz zemlje, da bude što zelenija. U 1 litru rakije stavlja se 80 do 100 g gline koja se mora rastvoriti. Nakon što se izmasiraju, križa se suše trljanjem rukama. Zatim se namazu maslinovim uljem koje se utrlja. Nakon toga odjenuti se jako toplo.
Primjedbe
Objavi komentar