Bolesti oka i uha
Ječmenac
Premda se pojavljuje i u odraslih ljudi, ječmenac je uglavnom dječja bolest, ili bolest mlade dobi. To je gnojna upala sitnih žlijezda koje se nalaze na vje-đama i koje izlučuju mast za podmazivanje vjeđa. Bolest je nezgodna jer uzrokuje smetnje i bolove. Najprije otekne, zatim otvrdne i postupno se povećava.
Kad dozrije, tj. kad se u njemu razvije gnojni čir, potrebno ga je otvoriti kako bi istekao gnoj. Ponekad pukne sam pa se gnoj, posebice noću, razlije po oku. Ječmenac se često vraća. Međutim, tu se ne radi o nekoj krvnoj bolesti ili nezdravom oku, kako to mnoge majke pomišljaju. Riječ je o infekciji koju prouzrokuju djeca što neprestano trljaju oko, ili zbog suženja kanala koji spaja nos i oko. Ponajbolji lijek za to je da se djecu uči higijeni.
Liječenje
Oblog od pamučne krpe namočiti domaćom rakijom šljivovicom stavljati na zatvoreni, bolesni očni kapak. Oblog držati otprilike 1 sat, a onda staviti jednostruki oblog od pamučne krpe natopljene maslinovim uljem. Taj oblog držati što dulje, a ponaj
bolje preko noći. Ujutro, nakon što ste se probudili, mlakim čajem od cvjetova kamilice isprati vjeđe. Taj se čaj priprema tako da se 5 g kamilice prelije sa 1/ 2 litre proključale vode. Čaj se odmah poklopi i pusti da se ohladi. Osobito je važno izbjegavati svaki dodir nečistim rukama.
Tvrdi ječmenac
Tvrdi ječmenac ne pojavljuje se tako često kao obični. Bolest se očituje kao oteklina na koži očnog kapka. Oteklina je ispupče-na prema van, a velika je poput leće. Kad nastupi, ne postoje nikakve smetnje i upalni procesi. Bolest je ustvari masna, žljez-dana oteklina, nije pogibeljna, ali ju je potrebno odstraniti jer unakazuje lice.
Liječenje:
Čajem od kamilice 3 puta dnevno redovito ispirati oko. Nakon toga staviti oblog od malinova ulja i držati ga što duže. Oblog se priprema tako da se na pamučnu krpu nakapa maslinova ulja. Prije odlaska na počinak, ispeći malu glavicu crvenog luka, očistiti je i
stucati. Dodati malo maslinova ulja i mlaku oblogu od pamučne krpe priviti na bolesno mjesto.
Upale vanjskog uha
(usne školjke i slušnog kanala)
Do bolesti u većini slučajeva dolazi širenjem ekcema koji je prethodno zahvatio lice. Većinom je to akutni ili kronični ekcem što s lica prelazi na usnu školjku, a zatim na slušni kanal. Usni ekcem ne smije se nikada zanemariti jer može zahvatiti bubnjić.
Liječenje
Jakim čajem od mješavine jednakih količina žutog i običnog ružmarina pumpicom ispirati usni kanal. Poslije toga, kantari-on uljem namazati dijelove koji se mogu namazati, a pumpicom ukapati u uho 8 do 10 kapi ulja. Jaki čaj priprema se tako da se u
1/ 2 litre proključale vode stavi 10 g stabljike žutog ružmarina i 10 g listova običnog ružmarina, kuha poklopljeno 4 minute i ohladi poklopljeno. Hladan čaj procijediti i upotrebljavati. Za pripremu jakog čaja kojim se ispire usni kanal može poslužiti mješavina čaja:
5 g rute
5 g običnog ružmarina
5 g majčine dušice
5 g pšeničnih mekinja
Postupak pripremanja i primjene kao u prethodne recepture.
Upala srednjeg uha
Pod bolešću srednjeg uha podrazumijeva se oboljenje bub-njišta, tj. šupljine koja se nalazi između bubnjića i unutarnjeg uha ili labirinta. Čest je slučaj da srednje uho oboli vezano uz razderinu bubnjića ili s bolesti-
ma koje su prethodno zahvatile nosnu šupljinu i ždrijelo. Upravo gornji dišni putovi često su uzroci bolesti srednjeg uha (osobito kod djece). Razne bolesti iz nosne šupljine i ždrijela šire se kroz usnu trublju kojom su povezani srednje, nos i ždrijelo. Upala bubnjišta jednaka je kataru srednjeg uha jer su unutarnje šupljine uha obložene sluznicom.
Liječenje
Sastav čaja:
• 50 g cvjetova kamilice
50 g listova bokvice
50 g crvotočine
Pripremanje i primjena čaja:
Trave jako usitniti i smiješati. U 1/ 2 litre proključale vode staviti 10 g mješavine trava i kuhati poklopljeno, procijediti i upotrebljavati, uho ispirati pomoću pumpice tako da se uklapa do 15 kapi svježe iscijeđena soka iz trave čuvarkuće (uvare). Poslije svega, u svako uho ukapati po 8 kapi maslinova ulja. Dnevno popiti 4 dl umjereno pripremljenog čaja od kuniće, koji
se po želji, zasladiti medom. Što više jesti voća i povrća, a piti što više voćnih sokova.
60 g stucanih crvenih smreko- ma dodavati bijeli luk.
Glavobolja zahvaća područje gornjeg dijela glave, između oka i zatiljka. Posljedica je duševnog ili tjelesnog oboljenja ili poremećaja. Uz glavobolju ponekad se javljaju mučnina, povraćanje, vrtoglavica, smetnje vida, šum u ušima i si.
Jačina boli je različita, od blage do veoma jake. Također se javlja kao simptom neke druge bolesti, kao što su povišeni krvni tlak, bolesti nosa, nosne šupljine i zuba. Isto tako, kratkovidnost ili dalekovidnost mogu biti uzrokom glavobolje. Javlja se kod povišene tjelesne temperature, te kod težih i lakših duševnih poremećaja. Vremenski može trajati kratko, nekoliko minuta, ali i nekoliko sati i dani.
Liječenje
Sastav čaj (1):
• 80 g stucane bobe borovnice
vih boba
40 g listova dunje
40 g listova ga veza
30 g plućnjaka
30 g stucane crne smrekove bobe
20 g stabljike timijana
Pripremanje i primjena čaja:
Trave jako usitniti i smiješati. U 1 litru proključale vode staviti 10 g mješavine trava i kuhati poklopljeno 1 minutu. Kad se čaj ohladi, preliti ga u bocu i piti 3 puta dnevno po 1 dl prije i poslije jela. Poslije svakog napitaka uzeti po 1 srednju žlicu maslinova ulja.
Dnevno 2 puta, između obroka, piti po 2 dl umjereno pripremljenog čaja od žila ježevine. Jesti što više crvenog luka ( dnevno najmanje 2 glavice uz jelo). Jeli-
Bolesnik ne smije biti gladan. Zbog toga je potrebno da jede češće, ali zato manje obroke. Hranu pripremati na biljnom i maslinovom ulju sa što više zelenog povrća i što manje soli. Jesti što više svježeg voća.
Sastav čaja (2):
50 g stabljike kuniće
50 g stabljike majčine dušice
40 g stabljike preslice
30 g stabljike dubčaca
30 g glogovih cvjetova
30 g konjogriza
20 g listova cvjetova ruže penjačice
20 g cvjetova i listova ljubice mirisne
20 g crvotočine
10 g stabljike ili korijena odo-Ijena
10 g listova i cvjetova mažurana
Primjedbe
Objavi komentar